Про державну реєстрацію рішення про припинення громадського об’єднання

Правопросвітницький проект Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!» покликаний підвищити юридичну грамотність громадян. Активні українці можуть створити громадську організацію. Це - об'єднання громадян, яке створюється для спільної реалізації певних інтересів (культурних, економічних, вікових, гендерних, регіональних, релігійних, професійних, соціальних тощо). Проте громадське об'єднання має право у будь-який час прийняти рішення про припинення своєї діяльності (саморозпуск). Управління державної реєстрації столичної юстиції консультує щодо  припинення громадської організації.

Ліквідація – це регламентована законом процедура, у результаті якої відбувається припинення діяльності юридичних осіб без переходу прав і обов’язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб. Вона може здійснюватися в добровільному чи примусовому порядку. У добровільному порядку організація ліквідується за рішенням його учасників чи органу юридичної особи, уповноваженого на те установчими документами. Примусова ліквідація проводитися за рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа, в тому числі громадське об’єднання, припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Припинення діяльності громадського об’єднання відбувається в порядку, визначеному Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Також, при підготовці документів для державної реєстрації рішення про припинення громадського об’єднання слід керуватися Законом України «Про громадські об’єднання».
Стаття 25 Закону України «Про громадські об’єднання» передбачає два шляхи припинення діяльності громадського об'єднання:
1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації;
2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Відповідно статті 26 Закону України «Про громадські об’єднання» рішення про саморозпуск громадського об'єднання приймається у порядку, встановленому статутом цього об'єднання. Вищий орган управління, який прийняв рішення про саморозпуск громадського об'єднання, створює ліквідаційну комісію або доручає керівному органу здійснювати повноваження ліквідаційної комісії для проведення припинення громадського об'єднання як юридичної особи, а також приймає рішення щодо використання коштів та майна громадського об'єднання після його ліквідації відповідно до статуту.
Учасники (члени) громадського об’єднання зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації рішення про припинення громадського об’єднання визначений частиною 10 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Згідно вищезазначеної норми закону для державної реєстрації рішення про припинення громадського об’єднання, прийнятого її учасниками, подаються такі документи:
1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.
Юридична особа припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Адміністративний збір за державну реєстрацію рішення про припинення громадського об’єднання не сплачується.
З цим пакетом документів необхідно звернутись до відповідних Головних територіальних управлінь юстиції, за місцезнаходженням громадського об’єднання.

Головний спеціаліст відділу державної
Реєстрації друкованих засобів масової
інформації та громадських формувань
Управління державної реєстрації Головного