Столична юстиція консультує: пошкодили автомобіль на поганій дорозі – вимагайте компенсації!

Незважаючи на старання влади привести дороги у відповідність до європейських стандартів та постійні ремонтні роботи на дорогах, стан українських доріг залишає бажати кращого. Найчастіше в ямах пошкоджуються амортизатори, гнуться диски і рвуться шини. Кожна поломка – додаткові витрати для власників автомобілів, а незадовільний стан доріг в загальному скорочують термін експлуатації транспортних засобів.

Пошкодження автомобіля, причиною якого є вибоїни на дорогах - підстава для стягнення відшкодування зі сторони Укравтодору, що здійснюється в судовому порядку. Успіх майбутнього спору багато в чому залежить від того, наскільки правильно оформлені документи та зібрані докази. Тому важливо знати, що робити і куди звертатися, якщо від потрапляння автомобіля в яму або відкритий люк на дорозі сталася дорожньо-транспортна пригода.
Дійсно, мова йде саме про ДТП, оскільки в цьому випадку іншим учасником є власник автодороги, який за законом «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII зобов'язаний компенсувати витрати власникам транспортних засобів, якщо ДТП сталися з причин незадовільного утримання автодороги.
Перше, що вам слід зробити – це зупинитися якомога ближче до місця пригоди. Це спростить встановлення причинно-наслідкового зв'язку - що колесо було пробито саме в цій ямі. Перевірте, чи був встановлений на дорозі знак, що попереджає про «нерівну дорогу».
Обов’язково викличте поліцію та повідомте про ДТП у свою страхову компанію. Саме поліція фіксує пошкодження автомобіля, оглядає проїжджу частину і з'ясовує причину ДТП. До приїзду інспекторів встановіть знак аварійної зупинки і позначте саму яму. Можете сфотографувати і зняти на відео яму, ділянку дороги, пошкоджений автомобіль. Якщо йде зйомка на відео, бажано, щоб водій вголос коментував, що сталося. Якщо водій змінює пошкоджені колеса самостійно - потрібно фотографувати процес. Залучіть свідків події, запишіть їхні контакти.
Навіть якщо поліцейські з якихось причин не приїдуть, в подальшому ви зможете зробити запит в Центр зв'язків з громадськістю підтвердження факту того, що ви дійсно зверталися з повідомленням про ДТП внаслідок неналежної якості дорожнього покриття.
Простежте, щоб поліцейські при складанні схеми ДТП зазначили розмір вибоїни на дорозі, а причиною ДТП в протоколі огляду місця події вказали стан дороги. Правоохоронці також можуть викликати співробітників дорожньої служби. Вони теж повинні оглянути яму і скласти акт обстеження з замірами та схемою дороги. Така вимога прямо передбачена в п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, згідно з яким власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані разом з уповноваженим підрозділом Національної поліції брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони сталися, і усувати виявлені недоліки. Якщо авто забирають на евакуаторі –обов’язково збережіть всі документи і чеки.
Перед тим, як звертатися до суду, слід вжити заходи досудового врегулювання, у нашому випадку - написати у територіальне відділення «Укравтодору» досудову претензію, в якій викладаєте підстави та самі вимоги. Якщо протягом 30 днів Укравтодор не дає відповіді, чи відповідь носить формальний характер, є всі підстави звертатися в суд.
Зверніть увагу, якщо автомобіль не застрахований на умовах КАСКО, необхідно визначити розмір збитку шляхом проведення автотоварознавчої експертизи. За допомогою цього документа під час розгляду справи в суді можна довести розмір заподіяної шкоди.
З позовними вимогами звертайтеся до суду за місцем розташування регіональної служби "Укравтодору", на балансі якої знаходиться відповідна автомобільна дорога.
Якщо зібраний весь пакет документів (фото / відео, поліція, страховики, автоекспертизи), то у вас є всі шанси домогтися компенсації.

Статтю підготувала:
головний спеціаліст відділу
представництва інтересів держави в судах України
Управління судової, аналітично-правової роботи
та міжнародного співробітництва
Головного територіального управління
юстиції у місті Києві, к.ю.н.
Кривов’яз О. В.

10191812