Стягнення заборгованості по заробітній платі – питання, відповіді

Державні виконавці столиці забезпечують повернення коштів по найбільш болючих соціальних напрямках – заборгованості по заробітній платі та аліментах.
Державні виконавці столиці розповідають про те, що робити, якщо роботодавець не поспішає віддавати зароблені найманим працівником гроші і затримує виплати не на день-два, а на місяці.

Розглядаємо питання, пов’язані з оплатою праці, а саме як повинна здійснюватися виплата зароблених грошей працівникові; яких заходів вживає Мін’юст у напрямі стягнення заборгованості по заробітній платі; які підприємства Полтавської області є найбільшими боржниками; з якою метою створено центральний та регіональні штаби з ліквідації заборгованості по заробітній платі; чи є боржники, які погасили заборгованість по заробітній платі з моменту утворення регіонального штабу; вже щось конкретно зроблено, щоб стягти борг, наприклад, з найбільшого боржника.
1. Як повинна здійснюватися виплата зароблених грошей працівникові?
Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку; своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості.
Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно в робочі дні в строки, встановлені в колективному договорі, не рідше двох разів на місяць, не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
У разі звільнення працівника, керівництво повинно провести з ним повний розрахунок, не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Якщо працедавець при звільненні працівника несвоєчасно провів з ним повний розрахунок, то відповідно до ст. 117 КЗпП, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку («вимушений прогул»).
2. Що робити, якщо працівникові роботодавець затримує або не виплачує заробітну плату?
У випадку затримки виплати заробітної плати працівник має право звернутися до роботодавця з метою компенсування втрати частини заробітної плати в зв’язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін. У разі, якщо роботодавець відмовиться виплачувати компенсацію, працівник має право звернутися з позовом до суду про стягнення цієї компенсації.
• Чи несе якусь відповідальність роботодавець за невиплату заробітної плати?
За порушення термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі, за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності, передбачається адміністративна і кримінальна відповідальність (штрафи, виправні роботи, обмеження волі, позбавлення волі).

Начальник Шевченківського
районного відділу державної виконавчої